Pyłek pszczeli, czyli to co funduje nam sama natura

/
1 Comments

Czy jedyną wartościową rzeczą produkowaną przez pszczoły jest miód? Oczywiście, że nie. Innym równie cennym produktem jest pyłek pszczeli inaczej kwiatowy, posiadający wiele dobroczynnych dla ludzkiego organizmu właściowości. Skąd go wziąć, jak go stosować i jak właściwie wpływa na nasz organizm przeczytasz poniżej.
 
Pyłek pszczeli inaczej nazywany pyłkiem kwiatowym jest znany i używany od wieków, zarówno profilaktycznie jak i terapeutycznie. Zbierany jest przez pszczoły i formowany w małe kulki zwane obnóżami. Obnóża nie są czystym pyłkiem, ale pyłkiem kwiatowym zmieszanym z nektarem, miodem i śliną pszczół. Dzięki temu może być on "sklejany" przez pszczoły w grudki i przenoszony do ula. 
Pyłek to pożywienie, mające w składzie wszystko to co potrzebne nam do życia: aminokwasy, węglowodany, lipidy i kwasy tłuszczowe, związki fenolowe, enzymy i koenzymy, a także witaminy i biopierwiastki. Jego skład jest tak bardzo skomplikowany, że do dzisiaj nie udało się naukowcom stworzyć syntetycznego pyłku. Ta bomba witamin, minerałów i enzymów przerasta o głowę wszystkie apteczne suplementy multiwitaminowe. Zawiera komplet 22 aminokwasów, co jest ważne szczególnie dla sportowców, uczniów i studentów, seniorów, kobiet ciężarnych, ludzi prowadzący aktywny tryb życia. Czyli dla nas wszystkich.


Gdzie kupić?

Najlepiej zakupić go od pszczelarza. Ja nabyłam pyłek "U Jakuba" 1 kg pyłku za 40 zł. Ta ilość starcza na bardzo długo. Polecam serdecznie osobom z Wrocławia i okolic. W ofercie cała gama miodów.
Kuracja

Jesień to bardzo dobry moment na rozpoczęcie kuracji pyłkiem pszczelim w celu wzmocnienia odporności organizmu przed zmienną pogodą. Drugim takim okresem będzie przełom zimy i wiosny aby dodać sił osłabionemu zimą organizmowi.Czas trwania kuracji

 • minimalna(trwająca 30 dni)

 • optymalna (trwająca 60 dni)

 • maksymalna(trwająca 90 dni)Minimalne dawki pyłku kwiatowego można zażywać codziennie w ciągu całego roku.

Dawki lecznicze są uzależnione od danej choroby i stanu zdrowia pacjenta.

Leczniczo dziennie stosuje się 3-5 łyżeczek dla dorosłych i 1-2 łyżeczki dla dzieci.

Dla zwiększenia przyswajalności pyłku przez organizm należy rozpuścić go w pół szklanki przegotowanej, letniej wody. Spożywać na godzinę przed posiłkiem. Dzieciom można podawać z sokiem, miodem lub jogurtem.

Po 4-6 tygodniowej kuracji pyłkowej należy zrobić 1-2 tygodniową przerwę w jego spożywaniu.

Zastosowanie pyłku pszczelego

 • Miażdżyca - pyłek ma działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Stosowany jest w chorobie niedokrwiennej serca, przy nadciśnieniu, w okresie rekonwalescencji po zawale mięśnia sercowego oraz w zaburzeniach krążenia mózgowego i obwodowego.
 • Choroby przewodu pokarmowego - uporczywe zaparcia, przewlekłe biegunki, zapalenie jelita grubego i choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Pyłek działa korzystnie i wybiórczo na florę bakteryjną przewodu pokarmowego poprzez zachowanie prawidłowego rozwoju bakterii saprofitycznych przy równoczesnym eliminowaniu bakterii chorobotwórczych. Pyłek wzmaga czynność wydzielniczą żołądka, normalizuje perystaltykę jelit.
 • Choroby wątroby - pyłek normalizuje zaburzoną w schorzeniach wątroby przemianę białek i odnawia jej uszkodzoną mikrostrukturę. Działa osłaniająco na komórki wątroby, zarówno w procesach zapalnych, toksycznych, pourazowych, jak i w przypadkach uszkodzeń polekowych. Wskazany jest w zapaleniach wątroby zarówno na tle bakteryjnym, jak i wirusowym.
 • Niedokrwistość - przyjmowanie pyłku powoduje wzrost czerwonych ciałek krwi, u dzieci 25 - 30% a u dorosłych 20%.
 • Choroby narządu wzroku - zapalenie siatkówki, rogówki oraz spojówek - dzięki obecności w pyłku witaminy A i ryboflawiny dochodzi do wyraźnej poprawy wzroku i do cofania się zmian chorobowych.
 • Choroby psychiczne, zaburzenia starcze, stany wyczerpania psychofizycznego oraz nerwice - przyjmowanie pyłku polepsza zdolności i koncentrację myślenia, obniża stany napięcia nerwowego i pobudzenia psychoruchowego, prowadzi do poprawy samopoczucia.
 • Stany zapalne i przerostowe gruczołu krokowego - przyjmowanie pyłku powoduje cofanie się zmian zapalnych i przerostowych w gruczole krokowym i likwiduje zaleganie moczu. Mężczyznom powyżej 40 lat należy zapobiegawczo podawać pyłek w dawce 15 gram dziennie w celu zapobieżenia zmianom w gruczole krokowym.
 • Przy problemach z płodnością – stymuluje owulację. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się zastępując część białek zwierzęcych w diecie białkami pochodzącymi z pyłku pszczelego. Odgrywa dużą rolę w neurohormonalnej regulacji procesów płciowych, poprawiając spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet oraz zapobiega poronieniom.
 • Dla sportowców w celu polepszenia osiąganych wyników (siła, wytrzymałość). British Sports Council w przeprowadzonych przez siebie badaniach wykazało, że sportowcy spożywający regularnie pyłek doświadczyli przyrostu siły o 40-50%. Pyłek spożywają też olimpijczycy i kulturyści. Jest to absolutnie legalny doping!
 • Choroby górnych dróg oddechowych - przyjmowanie profilaktyczne pyłku zapobiega występowaniu chorób przeziębieniowych oraz grypy, dotyczy to szczególnie ludzi starszych. W przypadku zachorowania skraca czas leczenia i łagodzi przebieg infekcji.
Gdzie przechowywać?
Pyłek pszczeli należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku(np. słoiczku), ja swój przechowuję w lodówce. Zawsze blenduję na bieżąco potrzebną dla mnie ilość. Piję z przegotowaną wodą, z koktajlami, z herbatą. Dodaję do owsianki czy samego jogurtu.Co zawiera pyłek pszczeli?

Witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K, H.

Makroelementy: P, S, Cl, K, Ca, Na.

Mikroelementy: Mg, Fe, Cu, Zn, Co, Mo, Se, Cr, Ni, Si

Enzymy: inwertaza, katalaza, pepsyna, trypsyna, lipaza, laktaza i inne


Źródła:
httphttp://www.naturalnews.com/030466_bee_pollen_longevity.
http://www.mercola.com/article/diet/bee_pollen.htm
http://foodmatters.tv/articles-1/10-amazing-health-benefits-of-bee-pollen
http://www.pylekpszczeli.com/
Podobnem posty

1 komentarz:

 1. Świetna sprawa, sama stosuję i próbuję przemycać dzieciom. Smaczny to on nie jest ale zjeść się da :) ważniejsze, że wpływa pozytywnie na zdrowie.

  OdpowiedzUsuń